logo fittrend.cz

Správná výživa a dostatek pohybu ...
                   ... CESTA KE ZDRAVÍ!

Článek: zajímavosti

Nedostatečný pohyb a stres způsobují v Česku infarkty u stále mladších lidí

Nedostatečný pohyb a stres způsobují v Česku infarkty u stále mladších lidí

Lékaři varují, že první srdeční infarkt postihuje stále mladší osoby. Za poslední roky poklesl průměrný věk nemocných, kteří dostanou poprvé infarkt, ze 63 na 49 let.


„Infarkty myokardu třicátníků jsou dnes mnohem častější než dřív,“ řekl profesor Michael Aschermann, místopředseda České kardiologické společnosti.

A důvody? „Hektický způsob života, práce pod neustálým stresem, nezdravá strava, nedostatek pohybu, celkové přetěžování organismu a nedostatek odpočinku, kouření, obezita,“ tvrdí Aschermann.

V ČR má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, tedy nad 5 mmol/l krve, 70 % dospělé populace a vysoký krevní tlak třetina dospělých. Každý třetí dospělý trpí nadváhou, každý pátý obezitou. Za poslední čtyři roky počet obézních v ČR stoupl o 450 tisíc lidí. Počet lidí   s cukrovkou ročně stoupá o padesát tisíc, což je v Evropě, v přepočtu na počet obyvatel, rekord.

Ohroženy jsou už i děti !!!

Nezdravý životní styl se už promítá i do potomků dnešních čtyřicátníků a je to odraz života rodiny. Lékařská studie u dětí do 13 let ukázala, že pokud mají rodiče vysoký cholesterol   v krvi, 39 % jejich dětí jej už má také.

Na nemoci srdce a cév v ČR umírá polovina všech zemřelých, což je mnohem víc než na rakovinu. V Evropě umíráme na tyto choroby dvakrát častěji než ve vyspělých státech EU.

Aschermann tvrdí, že prevence kardiovaskulárních onemocnění musí mnohem více začít už v rodině, především úpravou životosprávy ve prospěch zdravé stravy, nekouření a dostatku pohybu. Jinak lidí s infarktem v mladém věku bude stále víc.

Sdílet na Facebook

© www.fittrend.cz - 2009 / správce webu